Auto moto

Co dělat v případě střetu se zvěří

Na silnici na řidiče číhá spousta nebezpečí. Některá jsou tak známá, že o nich ví prakticky každý a tak provádí kroky, aby jim předešel. Sem patří například pomalá jízda v serpentinách či na mokré a kluzké vozovce. Jiná jsou však tak specifická, že je většinou nečekáme. Když však na ně přeci jen narazíme, jsme často překvapeni a také zmateni. Díky tomu pak snadno můžeme udělat špatné rozhodnutí. A k čemu právě toto může vést, asi není třeba nijak rozvádět.

 

nehodám je dobré předcházet

 

Typickým případem je zde střet se zvěří. Ten může zažít každý, i když je to mnohem pravděpodobnější pro dálkové řidiče a ty, kteří jezdí převážně po setmění. Jedná se o situaci, kdy na silnici před vámi znenadání vyskočí nějaké divoké (ale i domácí) zvíře.

 

To může být poměrně dost nebezpečné, ačkoliv samozřejmě záleží na mnoha faktorech. Tím zdaleka největším je druh zvířete, o který se jedná. Čím větší a těžší je, tím jsou následky nárazu horší. Proto pokud se jedná o zajíce či třeba ježka, ale i kočku, obvykle se našemu vozidlu nic nestane. Avšak v případě, že nám zkříží cestu srnec, jelen či dokonce divočák, mohou být následky poměrně velké.

 

Samozřejmě je tak důležité, co v takové chvíli dělat. Rozhodně nelze předpokládat, že zvíře jednoduše přeběhne dřív, než do něj narazíme. Většinou nám totiž do cesty skočí skutečně na poslední chvíli. Navíc je oslněno světly našich reflektorů, takže v podstatě „zmrzne“ na místě.

 

následky nárazu do stromu

 

Tím nejlepším je samozřejmě se srážce vyhnout. Proto bychom měli jet jen takovou rychlostí, abychom stihli v případě potřeby okamžitě zastavit. Zde je ovšem důležité dbát na vlastní bezpečnost. Pokud například ve snaze vyhnout se srnce strhneme prudce volant, můžeme nakonec dopadnout ještě hůř, než kdybychom do ní narazili.

 

Pokud již zvíře srazíme, je potřeba kontaktovat nejen policii, ale také místní myslivecký svaz, který se o jeho tělo postará. Pokud bychom si jej totiž odvezli sami domů do mrazáku, jednalo by se o pytlačení.

 

Co se pojišťovny týče, tak zde se škody většinou neproplácí, pokud nemáte speciální připojištění proti střetu se zvěří. A na to je rozhodně dobré také myslet. Oprava je totiž často poměrně nákladná.