Společnosti

Demolici domu nechte na odbornících


Dědictví někdy bývá ošemetné. Jestliže například zdědíte byt v bytovém domě, který je sice v původním, ale udržovaném stavu, nebude problém jej renovovat nebo prodat, a máte v podstatě nemovitost určité finanční hodnoty. Jestliže ale zdědíte pozemek s rekreační chatou, a ta je postavena téměř celá ze dřeva, přičemž nosná konstrukce se začíná rozpadat a objekt je již pro užívání nebezpečný, přijde na řadu jeho demolice. Je to sice možná smutné, ale nezbytné řešení, a důležité je uvědomit si, že každý konec vždy přináší nový začátek.

bourání domu

Cena demolice domu vám tedy může nyní připadat nepříjemnou investicí, ale berte to tak, že jste získali rekreační pozemek, a je-li na zajímavém místě s výhledem, nad řekou, v krásném, takřka panenském prostředí, možná, že nově postavená chata již bude vhodná pro celoroční bydlení.

Do demolice chat se raději sami nepouštějte

Možná, že vás zláká zkusit chatu demolovat sami, prostě vezmete do ruky palici, párkrát zabušíte do trámů a ono se to celé zřítí, a pak stačí jen nakládat sutiny na přívěsný vozík a odvážet vše na skládku. Jenže ono to takhle vůbec být nemusí.

demolice domu

Může vás to zavalit – když se poruší statika domu, ten se vlivem gravitace zřítí bez varování tak rychle, že nestačíte uskočit, a jste rázem pod hromadou trámů a cihel. A jistě je vám jasné, že nejsou z papíru, a jejich váha vám může rozdrtit kosti a způsobit smrtelná vnitřní zranění. Svěřte raději tuto práci odborníkům, kteří mají jisté zkušenosti a ví si rady, jak konkrétně ve vašem případě postupovat.

Něco na vás spadne – i kdyby se dům nezřítil sám, v průběhu demoličních prací na vás může spadnout třeba jen cihla. Možná, že vás před zlomeninou lebeční kosti ochrání přilba, ale může to skončit otřesem mozku anebo vám spadne svazek několika cihel nebo těžký trám na záda a zlomí páteř, a zbytek života strávíte na vozíku.