Ekonomika

Proč se málokdy dává 100% hypotéka?

Asi každý z nás sní nebo někdy snil o tom, že bude mít vlastní bydlení. Avšak díky vysoké ceně nemovitostí to ve většině případů zůstane skutečně jenom snem. Řešením je v tomto případě buď myslet dopředu a včas založit svým dětem stavební spoření, nebo se pokusit získat peníze jinak.

Zde nám může pomoci hypotéka, což je účelová půjčka sloužící právě ke koupi konkrétní nemovitosti. Znamená to, že když bude váš vysněný dům na prodej a vy zrovna nebudete mít potřebnou částku, nemusíte zoufat. Zkrátka si vezmete hypotéku a nemusíte se bát, že dům bude dávno prodaný, než potřebné peníze získáte.

hypoteka4

Zde je však na místě varování: tyto společnosti obvykle platí pouze část (byť většinovou) potřebné částky. Zbytek musíte zaplatit vy. Jistě, může se to zdát nevýhodné, avšak má to svůj důvod. Banky a finanční společnosti, které tyto služby poskytují, si tak zajišťují, že klient bude mít dostatek peněz na to, aby mohl splácet dohodnutou částku.

Tím se však cesta k vlastnímu bydlení mnohým lidem uzavře, neboť příspěvek, který je po nich na koupi požadován, se může v závislosti na ceně nemovitosti vyšplhat až k desetitisícům. A asi jen málokdo z nás má takovou částku po ruce.

hypoteka5

Naštěstí není nic ztraceno. Pro takové lidi existuje 100% hypotéka, která na rozdíl od výše jmenované pokryje skutečně všechny náklady na koupi. Ovšem vzhledem k tomu, že tím na sebe firma bere riziko, že půjčí i nesolventnímu klientovi, snaží se jej samozřejmě minimalizovat.

Jedním z prostředků, jak toho dosáhne, je vyžadování potvrzení o výši příjmu a ověření v registru dlužníků. Obě tyto procedury mají zajistit, aby peníze nedostal někdo, kdo pak nebude schopen splácet.

Dále se také brání ztrátě zisku tím, že mají oproti klasickým typům vyšší úroky i poplatky. Pokud vám výše uvedené věci nevadí a chcete si koupit vysněnou nemovitost, pak směle do toho. Jen dávejte pozor, ať nespadnete do pasti.