Sport

Změny ve Slavii Praha

Velkým tématem této zimy bude kádr Slavie Praha. Ta na jaře bude hrát pouze domácí ligu a vedení si je dobře vědomo toho, že má poměrně široký kádr. Zástupci Slavie již dokonce naznačili, že nás v zimě nějaké změny čekají. A první jméno, které začala média skloňovat je Ondřej Kolář. Kolář se na podzim dostal do poměrně dobré formy. V zápasech Sešívaných patřil k oporám a dokonce si řekl o pozvánku do reprezentace. Nyní se spekulace o tom, že francouzský tým Nice se o brankáře Slavie zajímá a na stole by dokonce měla být nabídka ve výši zhruba 400 milionů Kč. Jaroslav Tvrdík na svém Twitteru však uvedl, že nabídku bude zvažovat „tak na dvojnásobku té, co přišla“.
míč v trávě
Tvrdíkův tweet je do jisté míry myšlen s nadsázkou, ale i tak, dokážete si představit podobnou částku za hráče z české ligy? Podívejme se do historie. Pokud by se podobný přestup uskutečnil, stal by se 7. nejdražším brankářem všech dob. Co se částky týče, předčil by i taková jména jako: David De Gea, Manuel Neuer, Alex Meret, Jordan Pickford, Samir Handanovič, Rui Patricio, Bernd Leno či Keylor Navas. A tak se ptám, opravdu si myslíte, že Tvrdíkem proklamovaná částka má nějaké reálné opodstatnění? Slavia Praha je na české poměry finančně velice silný tým, nemá tedy potřebu hráče prodávat, a tak si může nasazovat nesmyslné cenovky. Zároveň to však dokazuje slova nejednoho českého hráčského agenta. Ti se totiž shodují v tom, že jeden z důvodů, proč čeští hráči neodchází do zahraničních lig, je to, že tuzemské kluby za ně chtějí nesmyslné částky. Z toho důvodu pak kluby sáhnout radši do polské ligy, kde podobně kvalitní hráč stojí polovinu.
fotbalový míč
Dost podobný příklad je Tomáš Souček. Na českou ligu se jedná o nadstandartního hráče, což mimochodem Sešívaní ocenili astronomickou smlouvou. V létě se v médiích hovořilo o tom, že trenér Trpišovský bude za svého hráče požadovat minimálně 20 milionů eur. A už jsme opět u toho – ačkoliv byl přestupový trh v posledních letech zdeformovaný zběsilými nákupy arabských šejků, tato částka absolutně neodpovídá realitě. Podívejme se ještě jednou na ně. Hrají průměrnou českou ligu. V evropských pohárech mají odehráno pár zápasů, to samé se dá říct o reprezentaci. Ani jeden z nich extrémně v pohárové Evropě nevyčníval, výkony týmu jsou postaveny především na týmovém pojetí hry. To jsou všechno faktory, které ovlivňují cenu hráče. Znovu opakuji – postoj pana Tvrdíka chápu, Slavia opravdu není nucená své opory prodávat, ale fanoušci, kteří si myslí, že hodnoty těchto hráčů opravdu dosahují těchto výšek, se obávám, že nemají pravdu.