Dům

Nekonečná dřina, nebo život jako v pohádce?

Dům se většinou pořizuje s úmyslem bydlení šťastné spokojené rodiny po několik generací. Pokud se člověk rozhoduje, jak bydlet a zvolí si místo pohodlného téměř bezúdržbového bydlení v bytě, za svůj domov rodinný dům, má tři možnosti:
• postavit na zelené louce (svépomocí anebo na klíč)
• koupit nový hotový dům
• koupit dům, který už má svoji historii
opravený starý dům uprostřed zeleně

Život ve starém domě


Život ve starém domě může vypadat velice romanticky, pravdou ale je, že to rozhodně není volba pro každého.
Za starý dům budeme považovat stavbu vzniklou před druhou světovou válkou, abychom se vyhnuli těm starým domům, kdy v době JZD na základě jednoho stavebního projektu vzniklo v každé vesnici deset domů a rozdíl byl jen v barvě oken a odstínu břízolitové omítky.
Starý dům může být zajímavý, s romantickou atmosférou, a s několika nezpochybnitelnými výhodami:
• příznivá kupní cena
• poměrně štědře řešený prostor k bydlení a mnoho možností, jak obytnou plochu ještě zvětšit úpravou interiéru
• zajímavé a originální stavební prvky, které lze zachovat a tím dodat domu svůj nezaměnitelný styl
• veliký prostor pro uplatnění vlastních nápadů a fantazie
Pokud nekoupíte čerstvě renovovaný starý dům a nemáte veliký finanční obnos k dispozici, musíte počítat i s některými nevýhodami.
starý vesnický dům
Staré domy většinou stavěli obyčejní lidé z materiálu dostupných v místě stavby. Používal se hodně kámen, který sice hezky vypadá, ale zdi z něj udělané přitahují vlhkost, a té se musíte zbavit. K vytopení takového domu je potřeba nesrovnatelně více tepla než pro vytopení moderního domu. Izolace stěn je někdy právě kvůli vlhkosti zdí složitá. Musíte se především starat o to, aby byl dům dobře větratelný a zajistit uvnitř dostatečnou cirkulaci, čímž se ochráníte před plísněmi.
Pokud jste dobře vybírali, dům vám může nabídnout množství výklenků, které spolu s dobrým nápadem přetvoříte v umělecké dílo. Můžete mít krásné dubové podlahy, které jsou dnes velice žádané. Možná získáte krásné a zajímavé dřevěné schodiště, které vzniklo bez jediného hřebíku, nebo velkou kuchyňskou pec, na které v pohádkách spával Honza. Půdní prostory v takových domech bývají velice štědré na prostor a poměrně levně z nich vytvoříte další obytný prostor.
S prvními úspěchy v přestavbě se dostaví hromada dalších nápadů, a tak budete mít na několik let užitečného koníčka, který vás bude udržovat i ve fyzické kondici.