Dům

Kopřiva jako hnojivo

Kromě kompostování kopřivy dvoudomé byla vyvinuta ještě i další všelijaká možná její použití. Čistě ekologické přípravky, které jsou vyrobeny ze vzrostlých kopřiv, poskytují výraznou pomoc s biologickou kontrolou škůdců na pěstovaných rostlinách, ale někdy také vykazují značné účinky podporující růst zeleniny. Jeden možný způsob použití se připravuje na postřik proti škůdcům.

Housenky

Natrháme přibližně jeden kilogram vzrostlé čerstvé kopřivy, ale pouze tu nadzemní část. Kopřivy mohou i klidně kvést, ale ještě by neměly být v tvorbě semen. Následně vložte natrhané kopřivy do dřevěné, hliněné, anebo smaltované nádoby, která by měla být dosti velká, aby pojala deset litrů tekutiny. Potom nalijte na vložené kopřivy deset litrů studené, případně vlažné odstáté vody, a ponechte dvacet čtyři hodin odstát. Po dvaceti čtyřech hodinách kopřivy přecedíme. Tento vzniklý a vychladlý odvar z kopřiv se používá jako ekologický postřik proti různým živočišným škůdcům na rostlinách, jako jsou například červy, anebo při zamoření housenkou. Postřik rostlin na zamořeném záhonu opakujeme třikrát během několika hodin. Další způsob použití kopřivy dvoudomé může být výroba kopřivového hnoje jako hnací látky. Postup se provádí jako při výrobě odvaru z kopřiv.

Kopřivy

Natrhané kopřivy vložíme do veliké nádoby a přelijeme deseti litry studené, nebo vlažné vody. Na rozdíl od prvního postupu však necháváme kopřivy dvoudomé v tekutině tak dlouho, dokud se nerozloží alespoň její listy ve vývaru. Tento proces může trvat tři, nebo čtyři dny, ale také může trvat i několik týdnů. Vše záleží na také i na venkovní teplotě. Termín kopřivový hnůj se používá z toho důvodu, že tekutina z kopřivy dvoudomé voní velmi podobně jako zvířecí hnůj. Tento kopřivový hnůj má však velice silný impulzivní a stimulující účinek na růst rostlin. Je proto třeba, aby byl hodně zředěný vodou v poměru 1:9.