Lifestyle

Životní styl podle pravidla 80/20

Magazíny, které vám tvrdí, že zhubnete jen díky jejich dvoutýdenní dietě jsou většinou nepravdivé. Možná sice shodíte pár kilo, ale tyto diety jsou většinou neudržitelné, takže po pár týdnech (nebo dokonce i dnech) naberete veškeré kilogramy zase zpátky. Co ale s tím? Asi si říkáte, že nemáte čas každý den sportovat a úplně změnit svůj život jen kvůli číslu na váze. To naštěstí není nutné.

rozhodování u jídla

Hlavní pointou zdravého životního stylu je najít si rovnováhu. To znamená, že sice budete pravidelně sportovat, ale zároveň budete mít naplánované i odpočinkové dny, během kterých můžete sledovat seriály a chodit na krátké procházky. Dále to znamená, že sice většinu času budete jíst zdravá a vyvážená jídla, ale zároveň si čas od času dopřejete kousek dortíku nebo oblíbenou zmrzlinu. Co se jídla týče, je známé pravidlo 80/20. Toto pravidlo funguje tak, že 80 % času jíte zdravé a kvalitní potraviny a 20 % vašeho jídelníčku tvoří nezdravé dobroty, na které máte právě chuť. To už nezní tak drasticky, že?

party

Pro celkový dobrý lifestyle ale není důležité jen jídlo a cvičení. Je potřeba také pravidelně a dostatečně spát. Dospělý člověk by měl každou noc naspat takových sedm až osm hodin. Ideální je chodit spát a vstávat přibližně ve stejné časy. Vaše tělo se tomu rychle přizpůsobí, a následně se vám bude ráno mnohem lépe vstávat, a i večer budete snadněji usínat.

Zkuste se zamyslet nad tím, co všechno by šlo ve vašem životě změnit. Pokuste se ze svého zdraví a udělat prioritu a uvidíte, že se začnou dít velké změny. Ve chvíli, kdy pro vás bude důležitější kvalitní spánek než další oslava u kamaráda, objevíte v sobě obrovskou sílu a respekt k sobě samému. I na tyto příležitosti můžete vztáhnout pravidlo 80/20. Většinu času (konkrétně těch 80 %) tedy budete žít zdravě (sportovat a dostatečně spát) a ve 20 % času budete chodit na party a podobně.