Dům

Má cenu si pořizovat dům?

V první řadě bohužel musíte zvážit, jak jste na tom po finanční stránce, než si začnete něco vysnívat. Domy nejsou úplně levná záležitost, takže je potřeba mít našetřeno, ale i pro ty z vás, kteří nemají tolik úspor, ale ví, že v bytě už bydlet nechtějí, jsou tu hypotéky. Můžete si půjčit peníze a i tak si dům koupit nebo nechat postavit. To už je potom na Vás, zda se do toho rozhodnete jít.

Předpokládám ale, že většina lidí, která si ten dům chce pořídit, na něj má dostatek financí.

pes na zahradě

Takže se přesuneme k dalšímu bodu a to, kde dům chcete. Jen tak se Vám nepodaří si postavit rodinný dům uprostřed města, ale to stejně nejspíš většina z Vás ani nechce. Čím dál od města si dům stavíte, tím je to levnější. Tedy zjednodušeně když si postavíte dům na kraji města nebo pár kilometrů za městem, budete muset zaplatit více peněz, než když to bude třeba až 30 kilometrů za městem. Pak taky ještě záleží na tom, zda si dům stavíte v nějaké větší vesnici, nebo ve vesnici, kde jezdí více spojů a je odtud lepší dostupnost do města. Tam to také budete mít dražší.

Ovšem pokud chcete ušetřit, tak Vám naopak nedoporučuji si stavět či kupovat dům v moc odlehlé oblasti. Jelikož kvůli tomu, zase najezdíte více kilometrů autem, nebo si budete muset připlácet více zón pro hromadnou dopravu a taky Vám cesta do města zabere mnohem více času.

rodinný dům

Teď už bych přešla ale k výhodám a nevýhodám domu, které Vám pomohou se rozhodnout, zda do toho půjdete. Jak všichni víme, domy bývají velké a proto náročnější na údržbu. Tedy pokud si sami stavíte zcela nový dům, tak je na Vás jak velký ho chcete, ale i tak většinou bývá větší než byt. Tudíž počítejte s tím, že strávíte více času uklízením. Naopak ale zase můžete mít více věcí nebo větší nábytek. Také můžete mít zahradu. Její výhody jsou, že si můžete například pěstovat nějaké bylinky, nebo Vám tam mohou klidně jen růst květiny, které budou Vaši zahrádku nádherně zdobit. Se zahradou můžete mít i dvůr, který je taky velice praktický. Například v létě na posezení, nebo když máte psa, ale nechcete ho mít v domě, můžete mu postavit boudu na dvoře.

Tak co? Pořídíte si dům? Za mě je to určitě skvělý nápad, ale Vy se rozhodněte dle svého. Snad Vám můj článek alespoň trochu pomohl.