Dům

Zdravé bydlení v travnatém domě

Znáte film Pán prstenů? Vzpomínáte na Hobity? Také jste obdivovali jejich vesničku s krásnými domečky ve stráni? Už jim nemusíte závidět. Podobné, ba ještě hezčí domy existují i pro lidi. Váš sen o novém bydlení se může brzy uskutečnit.

pozemek ve svahu

Těmto typům staveb se říká Krtkův dům nebo Krtkodům. Svým vzhledem opravdu připomíná kopec hlíny, vyhrabaný krtkem. Je to proto, že celá konstrukce obydlí je zapuštěna do svahu a

z větší části pokryta zeminou a trávou. Zemina dobře udržuje stálou teplotu. Díky tomu je v domě

v létě chladno, v zimě teplo.

Krtkův dům je vhodný do kopcovité krajiny. K výstavbě se využije přírodní svah, nejlépe jeho jižní strana. Pouze tato jedna strana domu má okna, vstupní dveře, případně dveře do garáže. Ačkoli ostatní části domu jsou bez oken, není uvnitř tma. Okna na přední stěně jsou natolik velká, že propustí do místností dostatek denního světla i slunečních paprsků, které dům také vyhřívají.

V zimě a za sychravých dní je možno přitopit si akumulační píckou na dřevo nebo krbem.

V létě, kdy je intenzita slunečních paprsků největší, je možné okna zastínit venkovními žaluziemi. Uvnitř domu je potom příjemně.

dům pod zemí

Vnitřní prostor je uspořádán tak, že za stěnou s okny je obývací pokoj, kuchyň a další pokoje, aby tam bylo denní světlo. Na opačné části, kde okna nejsou, bývá koupelna, WC a technická místnost.

Výhody Krtkodomu:

ekologický,

energeticky nenáročný a téměř soběstačný,

uvnitř je po celý rok stabilní teplota (kolem 22 °C) a vlhkost, což prospívá zdraví,

tichý,

téměř bezúdržbový,

dlouhá životnost (až 100 let),

nenarušuje vzhled krajiny, je nenápadný.

Oproti běžným domům vyžaduje výstavba Krtkova domu speciální materiály a postupy. V Česku

i na Slovensku existují firmy, které mají s touto prací zkušenosti. Poradí vám, zodpovědí otázky a dům postaví „na klíč.“ Do vysněného obydlí se můžete stěhovat za 6 až 10 měsíců.