Auto moto

Chraňte své dítě

Jízda automobilem má vždy svá rizika. Můžeme se na silnici chovat sebelépe, ale je i pravděpodobnost, že se staneme účastníky dopravní nehody. Při jízdě vozidlem, bychom měli dbát veškerých možných bezpečnostních opatření. Dvojnásobně to platí při jízdě s dětmi. Aby bylo na první pohled patrné, že pasažérem ve vozidle je i děcko, měli byste vůz označit nálepkou, která na jeho přítomnost upozorní. Samolepku si můžete opatřit se jménem vašeho děcka. Je přirozené, že starší děti velmi láká jízda na předním sedadle.
řidič vozidla
Kdy tedy můžeme ratolest na sedadlo vedle řidiče vlastně pustit?
Věkové omezení, dříve do dvanácti let, dnes již neplatí. Je tedy pouze na vás, kam se rozhodnete děcko usadit. Vždy je nutné, uvědomit si rizika, která ze skutečnosti vyplývají. Obecně nejbezpečnějším místem ve vozidle, je místo za řidičem. Často používané pro cestování s dětmi jsou auto sedáky. Jistě svůj účel splní, také jsou certifikovány, ale mohou být na sedadle nedostatečně stabilní. Například tvar nevyhovuje podkladu, na kterém je auto sedák umístěn. V takovém případě se může stát, že při prudkém zabrzdění, se celý sedák posune a dítě se může zranit o bezpečnostní pásy. Lépe je tedy vybavit vozidlo autosedačkou. Mnozí rodiče nemají jasno, kdy již lze dítě vozit bez sedačky.
přední sedadla
Rozhodně nezáleží na věku, ale na výšce vašeho potomka. Pokud je menší, než sto padesát centimetrů, pak se vás nutnost jízdy s dětskou sedačkou týká. Platí to také v případě, že váží děcko méně než třicet šest kilogramů. Pro menší děcka, zhruba do devíti měsíců, lze použít sedačku, takzvané vajíčko. Jediná tato sedačka umožňuje převoz dítěte, proti směru jízdy. Autosedačka by měla být přizpůsobena váze dítěte, bude bezpečnější a sezení bude komfortnější. V podstatě můžete zakoupit sedačku ve čtyřech kategoriích, které jsou rozděleny podle váhy a věku malého pasažéra.