IT

Jsme moderní?

Je to odvěká touha lidstva. I v pohádkách se hledají země, kde by létali pečení holubi, s odpuštěním, do huby. Jenže, to je pouze sen. Ano, můžeme si všechno usnadnit, můžeme si všechno ulehčit, ale některé práce prostě za člověk neudělá naprosto nikdo.  

Spěch a kvalt je diktátorem naší doby, a na tom je něco špatně. Já ještě pamatuji časy, kdy nebyly počítače a poštovní doručovatelka si našla čas si s mou maminkou sednout v létě venku ke kafíčku. Probraly celý svět a ona pak v poklidu pokračovala ve své práci. Dneska by to to pošťačka neudělala, protože by nestihla své pochůzky. Čím to je? Má více lidí? Proč tedy všechny počítače a vymoženosti, když se zrovna ona musí honit jako lovecký pes?  

informační technologie

Proč jsou na poště počítačově řízená pořadová čísla. Co se tím urychlilo? To, že dříve se prostě přistoupilo k přepážce a bylo to? Dnes se sice pohodlně sedí, ale než se babka nebo dědek jako já došourá k přepážce, kterou mu počítač určí, uběhne skoro minuta. Z čehož mají jistě další zákazníci obrovskou radost, zvláště když je před ním deset podobných. Ostatně, nic proti číslům na pořadí, ale nestačilo by, aby si je člověk prostě utrhl?  

Spočítal už někdo, kolik peněz a dalších zbytečností tyhle voloviny k ničemu spotřebovaly, kolik speciálně školených lidí a kolik elektřiny to všechno „sežere“? Asi ne protože by pak objevil fakt, že trhání pořadových čísel by bylo o hodně ekonomičtější.  

zátiší s notebookem

Ale nemyslete si, že autor článku je proti informačním technologiím, jako takovým, to vůbec ne. Sám je hojně využívá a bez nich by v některých záležitostech asi neobstál. Autor se jen zamýšlí nad tím, zda to není zbytečné. Zda se do lesa nechodí na houby s kombajnem. Takže jistě proti IT nelze namítat zhola nic, pokud ovšem nejsou na některých místech využívány naprosto zbytečně.  

Také je možné, že celé věci autor nerozumí. Jenže ani ta sebe modernější IT mu to asi nevysvětlí.