IT

Pozor všem tvůrcům na internetu – zákon COPPA již vešel v platnost

Co je to vlastně zákon COPPA? Vymysleli ho zákonodárci v USA s tím, že je třeba zvýšit bezpečnost dětí na internetu. Pustili se do radikálních změn, které se bohužel nevyhnou ani platformám jako je třeba YouTube se sídlem právě v USA. K tomu, aby YouTube vyhovovalo podmínkám tohoto zákona je třeba změnit některá opatření. Ta se týkají všech osob, které tvoří jakýkoliv video obsah na internetu.
dvě děti při západu slunce
Je video pro děti, nebo ne?
Otázka, jestli je video, nebo celý kanál vhodný pro děti či ne se teď honí hlavou všech tvůrců. Musí se totiž rozhodnout, jestli svá videa označí jako nevhodná nebo vhodná pro mladší generaci dětí. Bohužel neexistuje možnost mezi. Tedy obsah pro všechny věkové kategorie. Je to kvůli dodržování zmíněného zákona, který striktně rozděluje děti a zbytek. Je také třeba podotknout, že za dítě je v USA považován člověk do třinácti let.
Jak se ale rozhodnout?
My sami známe nejlépe, kdo nás sleduje. Pokud je náš obsah spíše pro starší, ale většinou ho sledují mladší, musíme i tak vybrat možnost že video pro děti není. Tudíž video přestane být této věkové skupině doporučováno, což nás může stát snížený počet přibývajících fanoušků.
Jestliže je náš obsah pro děti, ale i tak nás sledují i starší, musíme vybrat možnost, která určuje, že náš kanál je primárně pro mladší nezletilé. Takže by se zjednodušeně dalo říct, že záleží hlavně na našem obsahu, který fanouškům podáváme. Může vás napadnout tento systém obejít a vybrat si záměrně špatnou „skupinu videí“. YouTube bude výběry kontrolovat a zhodnocovat, jestli je kanál opravdu nastaven tak, jak má být.
počítač se stránkou YouTube
Kontrola všech videí
Videa bude kontrolovat naprogramovaný robot, který zhodnotí, jestli je nastavení videí správné či nikoliv. Pokud ne, vlastník kanálu může očekávat nemalé problémy. Robot údajně bude brát důraz na hračky vyskytující se ve videu, pohádky, hry určené pro děti, oblíbené postavy mladší generace a podobně… Tento systém ale nebude stoprocentní.
Každopádně by si měl každý co nejrychleji vybrat „skupinu videí“ a předejít tím dalším problémům a postihům.