Výrobky

Vymoženosti moderní doby, které vám ulehčí život

Letectví

Letectví je součástí dnešní doby, málokdo si bez něj dokáže představit život bez létání. Létáme na dovolené, za prací, letadly přepravujeme zboží… První pokusy o létání sice proběhly už před naším letopočtem, ale první opravdu vážné pokusy o vzlet proběhly v 18. a 19. století. Začínalo se létajícími balóny, další byly vzducholodě a následovaly letouny těžší než vzduch ve druhé polovině 19. století. Nejprve se jednalo o kluzáky, posléze motorová letadla. Proudové letouny vznikly v polovině 20. století.

letadlo

Automobily

Přesun z bodu A do bodu B nám ulehčují také automobily, které jsou v současné době ve velkém rozmachu. První automobily začaly také fungovat v 18. století a jednalo se o parní stroje. První parní automobil jel rychlostí 9km v hodině. Velký posun nastal se spalovacími motory v polovině 19. století.

staré auto

Tisk

Dnes je velice jednoduché si něco vytisknout. Dokonce existují i trojrozměrné tiskárny. Cena za 3D tisk na zakázku https://3d-tiskni.cz/ není vůbec vysoká a může si ji dovolit v podstatě kdokoli. První klasickou tiskárnu navrhl anglický matematik Charles Babbage. První tiskárna vznikla v roce 1891, přičemž v roce 1964 byla zkonstruována tiskárna taková, jak ji dnes známe (obří stroj, který doma opravdu nechcete). Výrobcem byla společnost Epson, která je známá do dnes. Tato společnost stojí za velkým rozvojem tiskáren, protože stála za první sériovou výrobou tiskáren a také navrhla první devítijehličkovou tiskárnu. V současné době je největším hitem již zmíněný 3D tisk, který je klíčový pro technologie a průmysl. Klasický tisk také nezůstal u jehličkových tiskáren ale funguje na technologii LED diod.

Vakcinace

Vakcinace proti přenosným chorobám je jedním z nejpřínosnějších vynálezů moderní doby. Sice má počátky už v dobách před naším letopočtem avšak sofistikovaná forma této ochrany před nemocemi je k dispozici od 18. století. V tomto století byl poprvé proveden pokus s „očkováním“. Mezi prvními vakcínami byla vakcína na vzteklinu, posléze proti tetanu. Ve 20. století se očkování velice rozšířilo a stalo se ve spoustě zemí povinným. A tak je tomu dodnes. Vakcíny se stále vyvíjí a nadále vznikají vakcíny na další a další nemoci, které jsou člověku nebezpečné.