Příjemné moře, pestrá gastronomie, levná doprava to je chorvatský Split

Naše země má turistům co nabídnout, ale bohužel nás naši předci usadili v úrodném kraji bez moře. A kdo si jednou moře oblíbí, táhne ho to k němu stále. Chorvatsko je lokalita, kde teplé a přívětivé moře máme na dosah. I přes zavedený zvyk cestovat do této země autem, se stále více lidí orientuje na leteckou dopravu, která výrazně ušetří čas a je pohodlnější. A leteckou bránou do Chorvatska je přístavní město Split.

Pokud chcete na letní sezónu letenky do splitu, musíte si pospíšit s jejich rezervací. Díky přívětivým cenám je o ně velký zájem.

panorama města

Pokud plánujete cestovat po zemi, nejsnadnější způsob je půjčení automobilu, což si můžete obstarat přímo na letišti. Ale určitě si vyšetřete pár dní na samotný Split.

A na co se můžete ve Splitu těšit?

• Dobře zavedené hotely a ubytování v soukromí jsou na dobré úrovní, stejně jako místní gastronomie a výborné víno.

• Ze Splitu si snadno uděláte výlet na ostrovy Brač, Hvar, Šolta a Čiovo.

• Zdejší podnebí vám zaručí jedno z nejslunnějších míst na Jadranu.

• Ve Splitu je velké množství kulturních památek a historické centrum jako stvořené pro procházky.

• Pro nadšence pro horskou turistiku jsou nedaleko města pohoří Kozjak a Mosor, která už z dálky lákají svou smaragdovou barvou lesů.

• Split je kulturním centrem Dalmácie, a proto se zde nikdy nebudete nudit.

• Nachází se zde jeden ze tří hlavních chorvatských přístavů.

• Po nové dálnici se snadno a rychle přesunete na výlet do Záhřebu.

Diokleciánův palác

Samotný Split je menší město, které bylo založeno na sklonku třetího století římským císařem Diokleciánem, který zde vybudovat úchvatný palác, který je chráněnou památkou. Město bylo součástí Byzantské říše a posléze o něj hlavně kvůli strategické poloze u moře usilovala Benátská republika, které si držela nad městem nadvládu celých 300 let, což se výrazně podepsalo na místní architektuře a určité vlivy se dodnes zachovaly například i v gastronomii, kterou stojí za to vyzkoušet.